Megosztva 2025-05-24 07:19
A Die Welt újság szerint a németek több mint fele fontolóra venné a külföldre költözést, egy YouGov által készített új felmérés alapján. A válaszadók a migrációt és a gazdasági kihívásokat jelölték meg a távozás fő okaként.
A felmérés szerint a megkérdezettek 31%-a „mindenképpen” külföldre költözne, ha teljesen szabadon dönthetne, munkahelyi, magánéleti vagy pénzügyi korlátok nélkül. További 27% „valószínűleg” távozna. Ezzel szemben 22% válaszolt „valószínűleg nem”, 15% pedig „határozottan nem” fontolná meg a költözést.
Azok közül, akik általában vagy potenciálisan elképzelhetőnek tartják a külföldre költözést, 36% jelezte, hogy az elmúlt hónapokban gyakrabban fordult meg a fejükben a gondolat, hogy elhagyják Németországot. Ebben a csoportban 61% a bevándorlási helyzetet jelölte meg fő tényezőként. Emellett 41% Németország jelenlegi recesszióját nevezte meg az emigráció fontolgatásának okaként. A válaszokban politikai aggodalmak is megmutatkoztak: 29% a jobboldali AfD párt felemelkedésére, 22% pedig az Oroszországból érkező katonai fenyegetésre hivatkozott. A válaszadók 12%-a aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Donald Trump elnöksége miatt csökkenhet az Egyesült Államok védelme Európával szemben, míg 36% „egyéb okokat” jelölt meg a távozás szándékának indokaként.
A felmérés szerint azok a válaszadók, akik fontolóra vennék az emigrációt, leggyakrabban más német nyelvű országokat jelöltek meg preferált célpontként. A lista élén Svájc áll 30%-kal, amelyet Ausztria követ 23%-kal. Spanyolország (22%) és Kanada (17%) szintén a legnépszerűbb választások között szerepel.
Németország az egyetlen G7-ország, amely az elmúlt két évben nem regisztrált gazdasági növekedést, ezért a gazdasági fellendülés a Friedrich Merz kancellár vezette új kormány egyik fő prioritása. A Nemzetközi Valutaalap előrejelzése szerint Németország 2025-ben is elmarad a többi G7-országtól, a várható növekedés mindössze 0,1%. Gazdasági lassulása ellenére Németország továbbra is az EU vezető célpontja a menedékkérők számára. 2024-ben az ország több mint 237 000 kérelmet kapott, ami a 27 tagállamban benyújtott összes kérelem több mint egynegyede. A hónap elején Berlin szigorúbb határellenőrzéseket vezetett be a menedékkérők számának csökkentése érdekében, ezzel visszavonva Angela Merkel kancellár 2015-ben bevezetett nyitott határok politikáját.
Forrás: oroszhirek.hu
Views: 31