Megosztva 2025-03-28 19:20
A dél-koreai LG Electronics megerősítette, hogy próbaüzemben újraindította oroszországi üzemét, amely azóta állt, hogy 2022-ben az ukrán konfliktussal kapcsolatos nyugati szankciók miatt felfüggesztették a működését. Az LG nem sokkal a konfliktus eszkalálódása után leállította az összes szállítást Oroszországba, és felfüggesztette a Moszkva melletti Ruzában lévő üzemének működését. Pénteken a dél-koreai média arról számolt be, hogy részben újraindult a működés a korábban mosógépeket és hűtőszekrényeket gyártó üzemben.
A lépés célja „a berendezések korróziójának megelőzése” – mondta az LG egyik tisztviselője pénteken a RIA Novosztyinak, hozzátéve, hogy jelenleg csak a helyszínen meglévő anyagokat használják fel. Az LG vezérigazgatója, Cho Joo-wan, akit a Korea Times pénteken idézett, azt mondta, hogy a vállalat továbbra is „óvatos, mivel a konfliktus még nem ért véget”, és szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet. A szankciók feloldása után újraindulhat a teljes körű működés – tette hozzá. Több nagy koreai cég, köztük az LG, a Hyundai Motor Group és a Samsung, a hírek szerint az orosz piacra való visszatérést vizsgálja a folyamatban lévő ukrajnai béketárgyalások közepette.
Az LG képviselője megjegyezte, hogy a vállalat helyzete eltér a Hyundaiétól, az autógyártó 2023-ban jelentette be, hogy eladja oroszországi üzemét, és a nyugati szankciók nyomására befejezte kivonulását az országból. Vlagyimir Putyin elnök többször kijelentette, hogy a szankciók akaratlanul is megerősítették Oroszország gazdasági és technológiai bázisát, és hogy a külföldi vállalatok esetleges visszatérését gondosan kell kezelni a hazai vállalatok védelme érdekében. Oroszország „soha nem zárta be kapuit, és nem utasított ki senkit” – mondta Putyin nemrég, hozzátéve, hogy néhány külföldi vállalkozással már folynak bizalmas tárgyalások. Megjegyezte azonban, hogy a jövőbeni döntések a piaci viszonyoktól függnek majd, és nem fognak különleges ösztönzőket nyújtani, ha az ágazatok már foglaltak.
Mihail Misusztyin miniszterelnök szerint egy speciális kormánybizottság minden egyes vállalat ügyét külön-külön fogja elbírálni.
Ezen a héten az Ariston olasz háztartási készülékgyártó bejelentette, hogy újraindítja tevékenységét Oroszországban, miután Putyin aláírta a rendeletet, amellyel oroszországi egységét leveszi az ideiglenes állami ellenőrzés alatt álló vállalatok listájáról.
*****************************************************
Sorban állnak a külföldi vállalatok, hogy visszatérjenek Oroszországba
Megosztva 2025-03-28 18:40
Vlagyimir Putyin elnök gazdasági különmegbízottja, Kirill Dmitrijev szerint azok a külföldi cégek, amelyek az ukrajnai konfliktushoz kapcsolódó szankciók miatt kivonultak Oroszországból, most visszatérésre törekszenek. Dmitrijev, aki egyben az Orosz Közvetlen Befektetési Alap (RDIF) vezérigazgatója is, a Korea Times pénteki cikkére reagált, miszerint dél-koreai cégek szeretnének újraindítani tevékenységüket Oroszországban, tekintettel a Moszkva és Kijev közötti, az Egyesült Államok vezette tűzszüneti tárgyalásokra. „A globális vállalatok sorban állnak, hogy visszatérjenek Oroszországba, jelezve a megújult bizalmat és az új lehetőségeket a világ egyik legnagyobb piacán” – írta Dmitrijev pénteken az X-en.
Az elmúlt három évben több mint 1000 nyugati cég – az ismert kiskereskedelmi cégektől az autóipari óriásokig – hagyta el az orosz piacot. De ahogy az ukrajnai konfliktusról szóló tűzszüneti tárgyalások egyre nagyobb lendületet vesznek, a jelentések szerint a nagy dél-koreai vállalatok felgyorsítják az oroszországi tevékenységek újraindítására vonatkozó megvalósíthatósági tanulmányokat. A lépés azt tükrözi, hogy Oroszország stratégiai jelentőséggel bír az ország számára, mint piac, különösen az Egyesült Államok által gyakorolt növekvő vámnyomás fényében – írja a lap. Az LG Electronics állítólag az elsők között van, és a közelmúltban részben újraindította a mosógépeket és hűtőszekrényeket gyártó moszkvai háztartási gépgyárát – írja az iparági forrásokra hivatkozva a hírügynökség.„A lépés célja, hogy megakadályozzuk a kihasználatlanul álló termelési létesítmények romlását” – mondta a Korea Timesnak az LG egyik tisztviselője.
A Hyundai Motor Group, amely a Kiával együtt 2021-ben az első két helyet foglalta el az oroszországi autómárkák között, szintén alaposan megvizsgálja az orosz piacra való újbóli belépés lehetőségét. A csoport mindössze 10 000 rubelért (kb 40 ezer forint) adta el szentpétervári üzemét, 2023-as kétéves visszavásárlási opcióval. Ez azt jelenti, hogy a csoportnak még 2025 vége előtt döntést kell hoznia a termelés újraindításáról a létesítményben. A hét elején az olasz háztartási berendezéseket gyártó Ariston bejelentette, hogy visszatér Oroszországba, miután 2022-ben kivonult a piacról. A fejlemény a jelek szerint tükrözi a nagy külföldi márkák potenciális visszatérésének és visszavásárlásának kialakulóban lévő trendjét az Egyesült Államok Oroszországgal való kapcsolatait érintő fordulat közepette.
Mihail Misusztyin orosz miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy minden egyes vállalat ügyét egyedileg fogják értékelni. A „kormányzati nyomásra” Oroszországból kivonuló, de „munkahelyeket, kapcsolatokat és technológiákat” megőrző külföldi cégek számára a visszavásárlási lehetőséggel együtt engedélyezhetik a visszatérést – mondta. Misuszytin hozzátette, hogy az egyedi szakértelemmel rendelkező cégeket is szívesen látnák – feltéve, hogy betartják a honosítási és befektetési feltételeket.
Forrás: oroszhirek.hu
Views: 26