Dr. Héjjas István: ARLEQUIN

gondolatok egy előadás ürügyén

A közelmúltban rendkívül érdekes előadásra és beszélgetésre került sor a Hamvas Béla Körben a kollektív hazugságokról, és a hatalmi ösztön abszurditásairól. A téma Hamvas Arlequin című esszéje volt. Arról a jelenségről van szó, amikor közmegegyezéssel kialakítanak a hazugságok hálójából egy nézet rendszert, amit azután abszolút igazságként fogadnak el. Ha pedig valaki rádöbben arra, hogy mindez hazugság, és ezt ki is mondja, nehéz helyzetbe kerül, akár az életét is kockáztathatja. Mégis vannak, akik kimondják, ezeket azután – szerencsés esetben – csupán bolondnak vagy bohócnak tartják, akiket nem kell komolyan venni, csak nevetni lehet rajtuk. Ilyen ember Arlequin, aki kineveti a hatalmat, amely azt hiszi magáról, hogy a világ tetején áll, Isten trónusán.

Arlequin pedig vállalja a bolond, a bohóc, vagy udvari bolond szerepét, mert így kimondhat bármit büntetlenül. Humora azonban keserű humor. Mert nem Arlequin a bolond, éppen ő az, aki normális a sok bolond között. Arlequin sorsa gyakran tragikusra fordul, és ez számos helyen megtalálható a dráma irodalomban, például Shakespeare-nél Rómeo és Hamlet alakjában. Arlequin nem vesz részt az eseményekben, mégis hatással van rá, ezért nélkülözhetetlen. Még Lear király is ezt kérdezgeti: „Hol az én bolondom?” A tarot-ban a Nagy Arkánum 22 lapja az ó-egyiptomi beavatás 22 fokozatát képviseli. A lapokon látható képek betűkkel és sorszámmal vannak ellátva. A 22-ik kép a bolond, de ezen már nincs sem betű, sem szám. Arlequin olyan nézőpontból látja a dolgokat, ahol már nincs szükség betűkre és számokra.
Hamvas szerint Arlequin maga Shakespeare is, és Diogenész, és Naszreddin Hodzsa, és Szent Ferenc. A sok Arlequin ellenére a hazugságok hálója a történelem folyamán egyre gyarapodott, az emberiség morális és spirituális szintje pedig süllyedt, egészen a mostani zuhanó repülésig, ahogyan az Hamvas Scientia Sacra c. művében is olvasható.

A hazugságok hálója ma már szintet lépett. A modern multimédia és mesterséges intelligencia megalapozta a lehetőséget, hogy a hazugságokat, amiket kötelező elhinni, központilag, tudományos alapossággal, globális szinten dolgozzák ki, és teszik „politikailag korrekt” véleménnyé. És így jutunk el azután Orwell birodalmának modern 2.0. verziójú neoliberális változatáig.

Ld. pl. https://tollesigazsag.hu/2024/12/12/dr-tech-hejjas-istvan-orwell-uj-vilaga/

Érdemes még kiemelni a központi hazugság gyár tudományosként beállított három dobogós helyezettjét:
1) Aranyérem illeti azt a hazugságot, amely szerint az emberiség nem két nemű, hanem 79 nemű, akkor is, ha a 79-es számot később 83-ra helyesbítették.
2) Ezüst érmet érdemel az a hazugság, amely szerint a levegőben 0,04 százalékot kitevő széndioxid, amely a növényi vegetációhoz nélkülözhetetlen, és amely nélkül nem létezhetne a Földön élet, szennyezi a levegőt.
3) Végül jogosan nyerheti el a bronz érmet az a hazugság, amely szerint, ha megszüntetjük a hőerőműveket, az atomerőműveket, és a vízerőművelet, az összes villanyáramot szélkerekekkel és napelemekkel termeljük meg, és az összes autót villannyal működtetjük, akkor ettől olcsóbb és biztonságosabb lesz az áram ellátás.

2025. február

Views: 126

Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.

2 hozzászólás a(z) Dr. Héjjas István: ARLEQUIN bejegyzéshez

  1. Barna Beatrix mondta:

    „Nem is olyan régen Volodimir Zelenszkij még komikus volt Ukrajnában. A televízióban egy kitalált elnököt játszott. Aztán a sors fintora folytán ő lett a valóság. És mielőtt még ideje lett volna alkalmazkodni a szerephez, a történelem a világ színpadára dobta, és egy közepes szórakoztatóművészből az ellenállás nemzetközi szimbólumává katapultálta.”
    Csak egy példa.
    Igen, a hazugságok hálója ma már szintet lépett.

  2. Barna Beatrix mondta:

    Az előbbi idézet,- részlet: John Mac Ghlionn író, kutató a The HILL portálon megjelent véleménycikkéből.

Leave a Reply