Problémák mindig voltak, vannak és lesznek. Filozófiai megközelitéssel, a problémák mi magunk vagyunk emberek, hiszen mi magunk teremtjük saját világunkat. De nézzük mi a mai helyzet, hol vannak a mai problémák, már mint itthon Erdélyben. Pár nap múlva, új parlamentet választ Románia, és a romániai, elsősorban erdélyi magyarság helyzete, sokak szerint rossz irányba változhatna. Ezt én megkérdőejelezem, sőt ellentmondok. A Világ ma olyan változásokon megy keresztűl, hogy a román parlament összetétele, ehhez képest jelentéktelen. Ha ezt Erdély magyarsága mégis saját problémájának tekinti, akkor rajta, tegyen is valamit!
Az általános helyzet ebben az évben ténylegesen romlott, az anyaországi támogatások már csak csordogáltak, a kormánykoalicióból való kilépés az erkölcsi és politikai veszteség mellett, még anyagi veszteséget is jelentett. Az erdélyi magyar nyelvű média is zsugorodik, a mi kedves aradi napilapunk is új életet kezd. Pánikra azonban nem látok okot, és nem is tartom helyesnek, ha az ördögöt a falra festjük.
Az elnökválasztás két győztese a nacionalista oldalról került az élre, de nézzünk Budapestre, ott is a nacionalisták vezetnek, hála istennek, mondjuk sokan. Nem logikus, hogy mi magyarok a nemzeti érzés ápolását tartjuk a legfontosabbnak, de ha ezt mások is előtérbe helyezik, akkor már rettegünk. Az egészséges nacionalizmust el lehet, és el is kell választani a sovinizmustól, és ha a románok ezt nem értik, meg kell rá tanítani őket. A nacionalista Orbán Viktor erősen és határozottan felemelte szavát és politikai tekintélyével, és lehetőségeivel támogatja, segíti Románia és Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez. Tévedés azt képzelni, hogy a román politika ezt a lépést figyelmen kivül hagyja.
Valószínűnek tartom, hogy december 8.-án nagyon szoros verseny lesz, a liberális Elena Lasconi, és a”szélsőjobboldali” Cálin Georgescu között, aki vetélytársa szerint; Putyin csodálója, NATO és EU ellenes, „fasiszta”, stb. Nos, hasonló jelzőket már hallottam a mi Orbán miniszterelnükünkkel kapcsolatban is. Mindenestre, egy béke párti, a ruszfóbiát nem követő, és NATO szkeptikus elnök közelebb áll a magyar külpolitikához, (még ha kvázi nacionalista, hiszen a mi Orbán miniszterelnökünk toborozta a „patrióták” szövetségét, akik igazán nacionalisták, a szó igazi, jó értelmében) mint egy liberális hölgy, aki inkább a mi (német) Annalena Baerbockunkhoz hasonlít.
Az erdélyi magyarok politikai helyzete, az 1989-decemberében megalakult RMDSZ kezében van. A párt az utóbbi 35 év alatt rengeteg jó eredményt tudott felmutatni, aki ezt nem ismeri el, az nem igazi erdélyi magyar. Az első elnök, Domokos Géza, még a kommunista világ képviselője volt, de teljes erejével és igaz szívvel harcolt a magyar érdekekért, már a régi nagyon rossz időkben is. A második elnök, a poéta lelkű Markó Béla, közel 20 évig vezette a szövetséget, és nagyszerűen kezelte a románok felé a kapcsolatot. A már 13 éve vezető Kelemen Hunor, csendes, meggondolt, jó diplomáciai érzékkel és intelligens elképzelésekkel rendelkező politikus, talán még több önbizalmat kellene elővegyen tarisznyájából, hiszen éppen az elnökválasztás mutatja, hogy még a románok előtt is népszerű.
A tét világos és tulajdonképpen egyszerűnek látszik. Száz évvel ezelőtt a mai Románia lakosságának több, mint 10 %-a magyar volt. Ma a helyzet sokkal gyengébb, talán 6-7 százalékról beszélhetünk, de ez elég, ha minden magyar elmegy szavazni,- és miért ne menne el- mert minden román valósznű nem megy el, és ez azt jelentheti, hogy az RMDSZ ismét bekerülhet a világ legnagyobb parlamentjébe. (A grandómániás diktátor egy 340.000 m2 nagyságú épületet emelt, ez a világ második legnagyobb épülete). Hogy kik lesznek ott, a kvázi vetélytársak, az valójában mindegy, mert eddig is harcolni kellett, minden, minket érintő kérdésben.
A magyar kisebbség helyzete a Kárpát Medencében, fontos része a magyar külpolitikának, de a Világ mai helyzete annyira bonyolult és válságos, hogy a Kárpát Medence kis nemzeteinek szoros együtműködése, a térség szuverén fennmaradásának elsőszámú alapfeltétele. Ezt románok, szlovákok és magyarok egyaránt meg kell értsék. Ha vasárnap minden erdélyi magyar elindul az urnák felé, a pesszimista előrejelzés füstbe szállt riadalom marad és közös problémáink megoldódnak. Ezt állítja, a sok mindent átélt Öreg.
A szerző: közíró