Megosztva 2024-11-14
A német gazdasági minisztérium utasította az állami tulajdonú gázterminálokat, hogy utasítsák vissza az orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítmányokat – jelentette csütörtökön a Financial Times (FT). Az EU megtiltotta az orosz cseppfolyósított földgáz reexportját az unión keresztül, de az EU-n belüli felhasználásra szánt szállítások továbbra sem érintetik a szankciók. Az utasításra azután került sor, hogy a Deutsche Energy Terminal értesítette a berlini kormányt, hogy Brunsbuttelben lévő úszó újragázosítási és tárolóegységének vasárnap orosz LNG-szállítmányt kell fogadnia – írta a lap. A német gazdasági minisztérium november 6-án kelt levelében utasította a Deutsche Energy Terminalt, hogy „ne fogadjon el semmilyen orosz LNG-szállítmányt” – írta az FT a dokumentumra hivatkozva.
A minisztérium az utasítást az ország „nyomós közérdekeinek” védelmével indokolta, és felszólította az üzemeltetőt, hogy „további intézkedésig utasítsa el az Oroszországból érkező LNG-szállításokat”. A levélben azt is hangsúlyozták, hogy az orosz LNG elfogadása ellentmondana annak, amiért az LNG-terminál egyáltalán épült, vagyis annak, hogy Németország és az EU „függetlenedjen az orosz gáztól”. Németország több mint két évtizeden át részesült az olcsó orosz energiából. Az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódása előtt az EU vezető gazdasága gázimportjának 40 százalékát Oroszországtól kapta, és az unióban az egyik legsúlyosabban érintett ország volt a kínálatcsökkentés miatt.
Miközben az ukrajnai konfliktushoz és az Északi Áramlat gázvezetékek szabotázsához kapcsolódó korlátozások miatt az Oroszországból származó vezetékes gáz behozatala többnyire leállt, az uniós országok továbbra is rekordmennyiségű LNG-t vásároltak a szankciókkal sújtott országból. A Kpler energiaelemző cég szerint az EU azon ígérete ellenére, hogy leállítja az orosz energiafogyasztást, az uniós államok mintegy 20%-át Oroszországból szerezték be. Spanyolország, Belgium és Franciaország hosszú távú szerződések alapján továbbra is az orosz cseppfolyósított földgáz legnagyobb uniós vásárlói, és nem tudják leállítani az importot, hacsak nem kerül sor az EU egészére kiterjedő tilalom bevezetésére.
Németország 2022 óta nem importál közvetlenül orosz LNG-t. Gázimportőrének, a Sefe-nek – amely az orosz Gazprom korábbi leányvállalata, és korábban Gazprom Germania néven volt ismert – azonban hosszú távú szerződése van az orosz Jamal exportlétesítményből származó LNG-szállításokra. A szerződés értelmében a Sefe szinte az összes szállítmányt egy franciaországi importáló létesítménybe irányította, ahol az LNG-t újra gázosítják és betáplálják az összekapcsolt európai gázvezetékrendszerbe – jegyezte meg az FT a Kplerre hivatkozva. Németország állítólag 2022 októberében kezdte meg a vezetékes gáz átvételét Franciaországból.
Forrás: oroszhirek.hu