A NATO-tagállamok és Ukrajna magas rangú katonai tisztviselői a németországi Drezdában gyűltek össze titkos megbeszélésekre a héten – állítja a Bild című német lap. A vendéglátó ország állítólag arra használta ki az alkalmat, hogy fegyvergyártóinak legújabb innovációit reklámozza. A hónap elején Németország vezető védelmi vállalata, a Rheinmetall bejelentette, hogy 2024 első félévében csaknem megduplázta nyereségét. A fegyveripari óriás szerint az ukrajnai konfliktus is azon tényezők közé tartozott, amelyek „jelentősen javították az üzleti teljesítményt”. Több elemző szerint a cég éppen ezért érdekelt a konfliktus elhúzódásában.
A Bild csütörtöki cikkében arról számolt be, hogy 35 európai ország, valamint Ukrajna és az Egyesült Államok szárazföldi erők parancsnokai gyűltek össze egy zárt ajtók mögött zajló találkozóra Drezdában, amely feltehetően keddtől csütörtökig tartott. A német bulvárlap szerint az eseményt titokzatosság övezte, a kémkedéssel kapcsolatos aggályok miatt fokozott biztonsági intézkedéseket vezettek be. A megbeszélések témái között szerepeltek a NATO új műveleti területei Svédországban és Finnországban, amelyek az elmúlt 18 hónapban csatlakoztak az Egyesült Államok irányította katonai szövetséghez, valamint a fenyegetéselemzés és az ukrajnai konfliktus tanulságai – számolt be a lap.
A Bild szerint a találkozón bemutatták a német védelmi ipar eszközeit is, köztük a Rheinmetall Skyranger légvédelmi rendszerét. A Bild leírása szerint ez a rendszer a nagy teljesítményű radarjával ideális az ellenséges drónok elfogására. Még júniusban a lap idézte Bjorn Bernhardot, a Rheinmetall szárazföldi rendszerekért felelős vezetőjét, aki szerint a Skyranger egy változata, amelyet a német Leopard 1 harckocsi alvázára szereltek a hidegháború idejéből, hamarosan Ukrajnába kerülhet.
Ezen kívül egy új RCH 155-ös távirányítású Howitzer RCH 155-öt mutattak be a katonai vezetőknek Drezdában – állítja a cikk. A fegyverzet első 54 darabját állítólag jövőre szállítják le Ukrajnának, és állítólag több európai hadsereg is kifejezte érdeklődését. A Rheinmetall jelenleg egy új üzemet épít Alsó-Szászországban, és a vállalat májusban azt közölte, hogy 2025-ig akár évi 700 000 tüzérségi lövedék gyártását tűzte ki célul.
A német fegyvergyártó júniusban harckocsi-karbantartó központot nyitott Nyugat-Ukrajnában, és bejelentette, hogy további lőszer- és légvédelmi gyárakat kíván létrehozni ukrán földön. Magas rangú orosz tisztviselők figyelmeztettek, hogy Moszkva ezeket a létesítményeket katonai csapások „legitim célpontjainak” tekinti. A Kreml következetesen azzal érvel, hogy a Kijevnek nyújtott nyugati katonai segítség csak a vérontás meghosszabbítását szolgálja, miközben nem képes megváltoztatni annak végső kimenetelét.
Forrás: NIF